2013/12/14

Metalowy pistolet wydrukowany w 3D

Firma Solid Concepts stworzyła pierwszy na świecie pistolet ze stopów metali, którego prawie wszystkie elementy zostały wykonane w technologii druku 3D. Wyprodukowana przez nich broń to kopia klasycznego, amerykańskiego pistoletu Colt M1911 kalibru 0,45 cala (11,43 mm).

 

Broń składa się z trzydziestu trzech elementów ze stali nierdzewnej. Pistolet został wykonany za pomocą technologii DMLS (z ang. direct metal laser sintering), czyli bezpośredniego spiekania laserowego metali. DMLS to to jedna z metod druku 3D polegająca na scalaniu warstw proszków metali za pomocą wiązki lasera. Produkcja danego elementu jest szybka, ale wymaga stosowania elementów podtrzymujących, ponieważ proszek użyty do spiekania nie jest wystarczającym składnikiem podpierającym. Proces odbywa się etapowo – wiązka lasera topi i spieka w ściśle określonych obszarach proszku. Następnie stół operacyjny obniżany jest o zadaną wysokość i wprowadzana jest kolejna warstwa proszku. Nakładanie materiału odbywa się najczęściej za pomocą ostrza, które ścina dodatkowo nierówności z poprzedniej warstwy. Proces spiekania powtarzany jest do momentu uzyskania końcowych wymiarów obiektu. Technologia DMLS pozwala uzyskać bardzo dobrą jakość powierzchni oraz ciasne tolerancje wymiarowe. Metalowe części wykonane w tej technice mają mniejszą porowatość w porównaniu do komponentów odlewanych oraz większą jednorodność od elementów obrabianych mechanicznie.

Konstrukcja stworzona przez Solid Concepts z powodzeniem wystrzeliła 50 nabojów i nie uległa uszkodzeniu. Producenci kopii M1911 zapewniają, że żaden z metalowych elementów nie został poddany obróbce skrawaniem.

 

 

 

 

źródło: http://materialyinzynierskie.pl/pierwszy-metalowy-pistolet-wydrukowany-w-3d/

2013/12/09

Strzelba wydrukowana w 3D

Pewien Kanadyjczyk majsterkowicz, stworzył za pomocą drukarki 3D Stratasys Dimension 1200es 3D Printer strzelbę, która wystrzela 14 pocisków. Broń została nazwana „Grizzly 2.0″ i wykorzystuje naboje kalibru .22 Long Rifle.

 


Drukowanie 3D odbyło się dzięki wykorzystaniu materiału ABSplus, który jest o 40 procent bardziej wytrzymały niż standardowe tworzywo ABS. ABSplus doskonale nadaje się do produkcji prototypów na drukarkach 3D, ze względu na gładkie i bardzo szczegółowe wykończenie powierzchni. Jego większa wytrzymałość mechaniczna pozwala uniknąć problemów z problemów z rozpadaniem się wydrukowanych detali w porównaniu z innymi materiałami przeznaczonymi do drukowania.

ABSplus to termoplastyczne tworzywo sztuczne, które jest mieszanką poliwęglanu i ABS. ABSplus jest dostępny w kolorach kości słoniowej, białego, czarny, ciemnego, szarego, czerwonego, niebieskiego, oliwkowego, nektarynki i fluorescencyjny żółty, a także jest opcja uzyskania niestandardowych kolorów.

Grizzly 2.0” to broń jednorazowego użytku, która pierwotnie mogła wystrzelić tylko jeden nabój, po którym lufa ulegała uszkodzeniu. Strzelba w udoskonalonej wersji 2.0 posiada szerszą lufę i wystrzela aż 14 nabojów. Broń wykonana przez majsterkowicza o pseudonimie „Matthew” nie jest nowością. Kilka miesięcy wcześniej Cody Wilson, stworzył pierwszy pistolet wykonany prawie w całości w technologi druku 3D. Jedyną niewydrukowaną częścią pistoletu o nazwie „Liberator” była iglica.


Użytkowanie „Grizzly 2.0″ jest dość skomplikowane w porównaniu do nowoczesnej automatycznej broni palnej, gdyż wymaga przeładowania po każdym strzale. Ponadto, po paru strzałach trzeba było odkręcić lufę i udrożnić ją poprzez usunięcie łusek po pociskach. Autor zapowiada wprowadzenie błyskawicznych poprawek w swoim projekcie.





źródło: http://materialyinzynierskie.pl/strzelba-z-absplus-wydrukowana-w-3d/

2013/12/04

Od najmłodszych lat


Projektowanie broni uważam za mniejsze zło, niżeli projektowanie bardzo podobnych modeli pistoletów jako zabawek dla dzieci.







Czy przyzwolenie na tak bliski kontakt z tego typu zabawkami uformuje w świadomości dziecka poprawny sposób postrzegania świata?

Grafen na rakietach


Firma HEAD skonstruowała bowiem serię rakiet tenisowych HEAD Graphene, które wzmocnione są grafenem - jest to pierwsze komercyjne zastosowanie grafenu.
Pierwszymi użytkownikami byli min. Novak Djokovic i Maria Szarapowa, których zaproszono do testów i promocji nowych rakiet.

Najlżejsza rakieta z serii GRAPHENE waży tylko 255 gramów, co z pewnością doceni każdy miłośnik tenisa.
Firma HEAD postanowiła chronić patentem nie tylko rakiety wykonane z użyciem grafenu, ale także inne produkty sportowe, w tym narty, deski snowboardowe, kije golfowe, odzież, kaski i obuwie. Jeśli patent będzie wolny od wszelkich roszczeń, to z pewnością przyniesie firmie duże zyski. Co ciekawe, zgłoszenie patentowe nie obejmuje piłek wykonanych z grafenu. Cena grafenowej rakiety oscyluje około kwoty 200$.